Vishay/BCcomponents BFC237540432
BFC237540432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237540432
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.3NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237540432.pdf
Availability of BFC237540432
QUANTITY
BFC237540432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237540432
Internal Part NumberEIS-BFC237540432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.256" W (26.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237540432
Related LinksBFC237, BFC237540432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237540432 Details Description
Related parts for BFC237540432
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A TSOP-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 80MA 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf