Vishay/BCcomponents BFC237541162
BFC237541162 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541162
Brief Description
CAP FILM 1.6NF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541162.pdf
Availability of BFC237541162
QUANTITY
BFC237541162 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541162
Internal Part NumberEIS-BFC237541162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541162
Related LinksBFC237, BFC237541162 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541162 Details Description
Related parts for BFC237541162
IDC CABLE - MSC60A/MC60M/MSC60A datasheet.pdf
THERMOSTAT 120 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 39V 500A DISC 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD R FLOA G ZIN datasheet.pdf