Vishay/BCcomponents BFC237541183
BFC237541183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541183
Brief Description
CAP FILM 18NF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541183.pdf
Availability of BFC237541183
QUANTITY
BFC237541183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541183
Internal Part NumberEIS-BFC237541183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541183
Related LinksBFC237, BFC237541183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541183 Details Description
Related parts for BFC237541183
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 25A TO220AC datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
RES 20K OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf