Vishay/BCcomponents BFC237543241
BFC237543241 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237543241
Brief Description
CAP FILM 240PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237543241.pdf
Availability of BFC237543241
QUANTITY
BFC237543241 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237543241
Internal Part NumberEIS-BFC237543241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237543241
Related LinksBFC237, BFC237543241 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237543241 Details Description
Related parts for BFC237543241
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf