Vishay/BCcomponents BFC237543431
BFC237543431 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237543431
Brief Description
CAP FILM 430PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237543431.pdf
Availability of BFC237543431
QUANTITY
BFC237543431 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237543431
Internal Part NumberEIS-BFC237543431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237543431
Related LinksBFC237, BFC237543431 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237543431 Details Description
Related parts for BFC237543431
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN HN.D SERIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 420MA 450 MOHM datasheet.pdf
MICRO PTCH CRD PRPL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf