Vishay/BCcomponents BFC237544621
BFC237544621 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237544621
Brief Description
CAP FILM 620PF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237544621.pdf
Availability of BFC237544621
QUANTITY
BFC237544621 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237544621
Internal Part NumberEIS-BFC237544621
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237544621
Related LinksBFC237, BFC237544621 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237544621 Details Description
Related parts for BFC237544621
FIXED IND 100UH 1.7A 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
K8363A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf