Vishay/BCcomponents BFC237545361
BFC237545361 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237545361
Brief Description
CAP FILM 360PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237545361.pdf
Availability of BFC237545361
QUANTITY
BFC237545361 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237545361
Internal Part NumberEIS-BFC237545361
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237545361
Related LinksBFC237, BFC237545361 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237545361 Details Description
Related parts for BFC237545361
IC OPAMP INSTR 5MHZ 16DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 16A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA216 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 270MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf