Vishay/BCcomponents BFC237546431
BFC237546431 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237546431
Brief Description
CAP FILM 430PF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237546431.pdf
Availability of BFC237546431
QUANTITY
BFC237546431 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237546431
Internal Part NumberEIS-BFC237546431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237546431
Related LinksBFC237, BFC237546431 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237546431 Details Description
Related parts for BFC237546431
TERMINAL DBL TURRET .109"L BRASS datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SRL 8CH 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO214AC datasheet.pdf
16 AWG SOLID BC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5425K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf