Vishay/BCcomponents BFC237547391
BFC237547391 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237547391
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237547391.pdf
Availability of BFC237547391
QUANTITY
BFC237547391 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237547391
Internal Part NumberEIS-BFC237547391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237547391
Related LinksBFC237, BFC237547391 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237547391 Details Description
Related parts for BFC237547391
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
IGBT IPM MODULE 12A 600V 25SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 290MA 560 MOHM datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .120/.197" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ANT ROOF BRKT 21MM SPAR/PANTH ST datasheet.pdf