Vishay/BCcomponents BFC237547391
BFC237547391 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237547391
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237547391.pdf
Availability of BFC237547391
QUANTITY
BFC237547391 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237547391
Internal Part NumberEIS-BFC237547391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237547391
Related LinksBFC237, BFC237547391 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237547391 Details Description
Related parts for BFC237547391
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC UP/DOWN COUNTR PRESET 16SO datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 POLYSTYRENE 8MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MKP 0.15UF 5% 2000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf