Vishay/BCcomponents BFC237548201
BFC237548201 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237548201
Brief Description
CAP FILM 200PF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237548201.pdf
Availability of BFC237548201
QUANTITY
BFC237548201 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237548201
Internal Part NumberEIS-BFC237548201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237548201
Related LinksBFC237, BFC237548201 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237548201 Details Description
Related parts for BFC237548201
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.625" DIA BLK datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.37MM, 250MM LE datasheet.pdf