Vishay/BCcomponents BFC237662183
BFC237662183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662183
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662183.pdf
Availability of BFC237662183
QUANTITY
BFC237662183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662183
Internal Part NumberEIS-BFC237662183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662183
Related LinksBFC237, BFC237662183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662183 Details Description
Related parts for BFC237662183
IC OVERVOLT PROT REG 10-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CBL USB MICRO A MALE-B MALE 3M datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN CODING RING FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN datasheet.pdf