Vishay/BCcomponents BFC237662224
BFC237662224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662224.pdf
Availability of BFC237662224
QUANTITY
BFC237662224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662224
Internal Part NumberEIS-BFC237662224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662224
Related LinksBFC237, BFC237662224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662224 Details Description
Related parts for BFC237662224
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 125MA SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.5" datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf