Vishay/BCcomponents BFC237662363
BFC237662363 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662363
Brief Description
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662363.pdf
Availability of BFC237662363
QUANTITY
BFC237662363 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662363
Internal Part NumberEIS-BFC237662363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662363
Related LinksBFC237, BFC237662363 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662363 Details Description
Related parts for BFC237662363
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INPUT FILTER 2.2,3.7KW 200V datasheet.pdf
3.3 W/W REC HSG 2CKT BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf