Vishay/BCcomponents BFC237662363
BFC237662363 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662363
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662363.pdf
Availability of BFC237662363
QUANTITY
BFC237662363 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662363
Internal Part NumberEIS-BFC237662363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662363
Related LinksBFC237, BFC237662363 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662363 Details Description
Related parts for BFC237662363
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
JFET N-CH 50MA 300MW MCPH3 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC N datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-48" BLACK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf