Vishay/BCcomponents BFC237662563
BFC237662563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662563
Brief Description
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662563.pdf
Availability of BFC237662563
QUANTITY
BFC237662563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662563
Internal Part NumberEIS-BFC237662563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662563
Related LinksBFC237, BFC237662563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662563 Details Description
Related parts for BFC237662563
IC VIDEO SWITCH 2-IN/1-OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 390MA 934 MOHM datasheet.pdf
IC BUS BUFF/DVR TRI-ST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
B/S II SNGL RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf