Vishay/BCcomponents BFC237663274
BFC237663274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237663274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 270NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237663274.pdf
Availability of BFC237663274
QUANTITY
BFC237663274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237663274
Internal Part NumberEIS-BFC237663274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237663274
Related LinksBFC237, BFC237663274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237663274 Details Description
Related parts for BFC237663274
RES 18K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.18A 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323 datasheet.pdf
MOSFET POWER 40V 6A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE CLAMP .25" datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AC datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 8GHZ datasheet.pdf