Vishay/BCcomponents BFC237663623
BFC237663623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237663623
Brief Description
CAP FILM 62NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237663623.pdf
Availability of BFC237663623
QUANTITY
BFC237663623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237663623
Internal Part NumberEIS-BFC237663623
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.062µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.354" W (31.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237663623
Related LinksBFC237, BFC237663623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237663623 Details Description
Related parts for BFC237663623
DIODE MODULE 1.6KV 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.400V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 80POS datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf