Vishay/BCcomponents BFC237663753
BFC237663753 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237663753
Brief Description
CAP FILM 75NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237663753.pdf
Availability of BFC237663753
QUANTITY
BFC237663753 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237663753
Internal Part NumberEIS-BFC237663753
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.075µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.354" W (31.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237663753
Related LinksBFC237, BFC237663753 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237663753 Details Description
Related parts for BFC237663753
CONN HEADER 13POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
IC 8-BIT SERIAL OUT A/D 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf