Vishay/BCcomponents BFC237665822
BFC237665822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237665822
Brief Description
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237665822.pdf
Availability of BFC237665822
QUANTITY
BFC237665822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237665822
Internal Part NumberEIS-BFC237665822
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237665822
Related LinksBFC237, BFC237665822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237665822 Details Description
Related parts for BFC237665822
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 100POS .125X.250 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf
ADAPTER J-LINK MEASUREMENT+PATCH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 2.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf