Vishay/BCcomponents BFC237672273
BFC237672273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237672273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237672273.pdf
Availability of BFC237672273
QUANTITY
BFC237672273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237672273
Internal Part NumberEIS-BFC237672273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237672273
Related LinksBFC237, BFC237672273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237672273 Details Description
Related parts for BFC237672273
IC DAC 12BIT LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 50POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R TTL/CMOS 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE UFAST 600V 3A DO214AB datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
VALVE FLOW CONTROL datasheet.pdf
700 MHz to 1000 MHz GaAs Matched RF PA Predriver IC datasheet.pdf