Vishay/BCcomponents BFC237673912
BFC237673912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237673912
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237673912.pdf
Availability of BFC237673912
QUANTITY
BFC237673912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237673912
Internal Part NumberEIS-BFC237673912
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance9100pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237673912
Related LinksBFC237, BFC237673912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237673912 Details Description
Related parts for BFC237673912
LED 5MM RA FAULT-IND YEL PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.85V 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.8A 15.5 MOHM datasheet.pdf