Vishay/BCcomponents BFC237676103
BFC237676103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237676103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237676103.pdf
Availability of BFC237676103
QUANTITY
BFC237676103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237676103
Internal Part NumberEIS-BFC237676103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237676103
Related LinksBFC237, BFC237676103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237676103 Details Description
Related parts for BFC237676103
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
ADAPTER 28-PLCC ZIF TO 28-DIP datasheet.pdf
HOUSING PLST WHT 1.38"L X 1.38"W datasheet.pdf
KIT CAP CERAMIC X7R/X5R 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5088MH-1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf