Vishay/BCcomponents BFC237676103
BFC237676103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237676103
Brief Description
CAP FILM 10NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237676103.pdf
Availability of BFC237676103
QUANTITY
BFC237676103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237676103
Internal Part NumberEIS-BFC237676103
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237676103
Related LinksBFC237, BFC237676103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237676103 Details Description
Related parts for BFC237676103
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.18"L X 5.25"W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 30"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 14 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 1000 I/O 1930BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSHK 2.4MM ID 50MM L datasheet.pdf
270UF 10V 10X8 105C SMD datasheet.pdf