Vishay/BCcomponents BFC237676123
BFC237676123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237676123
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237676123.pdf
Availability of BFC237676123
QUANTITY
BFC237676123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237676123
Internal Part NumberEIS-BFC237676123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237676123
Related LinksBFC237, BFC237676123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237676123 Details Description
Related parts for BFC237676123
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1507TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 19.5MM datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 3MM 860NM datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RES 324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf