Vishay/BCcomponents BFC237676363
BFC237676363 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237676363
Brief Description
CAP FILM 36NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237676363.pdf
Availability of BFC237676363
QUANTITY
BFC237676363 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237676363
Internal Part NumberEIS-BFC237676363
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.036µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237676363
Related LinksBFC237, BFC237676363 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237676363 Details Description
Related parts for BFC237676363
BATT PK 15.0V AA SIZE CARBN ZINC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf