Vishay/BCcomponents BFC237676363
BFC237676363 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237676363
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 36NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237676363.pdf
Availability of BFC237676363
QUANTITY
BFC237676363 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237676363
Internal Part NumberEIS-BFC237676363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.036µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237676363
Related LinksBFC237, BFC237676363 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237676363 Details Description
Related parts for BFC237676363
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf
POLYURETHANE TUBING 4MM datasheet.pdf