Vishay/BCcomponents BFC237678184
BFC237678184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237678184
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237678184.pdf
Availability of BFC237678184
QUANTITY
BFC237678184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237678184
Internal Part NumberEIS-BFC237678184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237678184
Related LinksBFC237, BFC237678184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237678184 Details Description
Related parts for BFC237678184
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TRISIL 130V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf