Vishay/BCcomponents BFC237678822
BFC237678822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237678822
Brief Description
CAP FILM 8.2NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237678822.pdf
Availability of BFC237678822
QUANTITY
BFC237678822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237678822
Internal Part NumberEIS-BFC237678822
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237678822
Related LinksBFC237, BFC237678822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237678822 Details Description
Related parts for BFC237678822
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf