Vishay/BCcomponents BFC237679124
BFC237679124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237679124
Brief Description
CAP FILM 120NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237679124.pdf
Availability of BFC237679124
QUANTITY
BFC237679124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237679124
Internal Part NumberEIS-BFC237679124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237679124
Related LinksBFC237, BFC237679124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237679124 Details Description
Related parts for BFC237679124
JUMPER-H1502TR/A3048S/X 8" datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.13A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 1POS STR .250 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 182.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG58 120" datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf