Vishay/BCcomponents BFC237679393
BFC237679393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237679393
Brief Description
CAP FILM 39NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237679393.pdf
Availability of BFC237679393
QUANTITY
BFC237679393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237679393
Internal Part NumberEIS-BFC237679393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237679393
Related LinksBFC237, BFC237679393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237679393 Details Description
Related parts for BFC237679393
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf