Vishay/BCcomponents BFC237862434
BFC237862434 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237862434
Brief Description
CAP FILM 430NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237862434.pdf
Availability of BFC237862434
QUANTITY
BFC237862434 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237862434
Internal Part NumberEIS-BFC237862434
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.43µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237862434
Related LinksBFC237, BFC237862434 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237862434 Details Description
Related parts for BFC237862434
MOUNTING STRIP SOCKET 8POLES datasheet.pdf
INVERTER CCFL 12V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 0.95 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf