Vishay/BCcomponents BFC237862474
BFC237862474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237862474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237862474.pdf
Availability of BFC237862474
QUANTITY
BFC237862474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237862474
Internal Part NumberEIS-BFC237862474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237862474
Related LinksBFC237, BFC237862474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237862474 Details Description
Related parts for BFC237862474
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 30W 50-65 A/T datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf