Vishay/BCcomponents BFC237862913
BFC237862913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237862913
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237862913.pdf
Availability of BFC237862913
QUANTITY
BFC237862913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237862913
Internal Part NumberEIS-BFC237862913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237862913
Related LinksBFC237, BFC237862913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237862913 Details Description
Related parts for BFC237862913
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1/4"X 36YD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf