Vishay/BCcomponents BFC237864153
BFC237864153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864153.pdf
Availability of BFC237864153
QUANTITY
BFC237864153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864153
Internal Part NumberEIS-BFC237864153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864153
Related LinksBFC237, BFC237864153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864153 Details Description
Related parts for BFC237864153
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SHIELD ADAPTER TYPE2 3 MODULES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf