Vishay/BCcomponents BFC237864204
BFC237864204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864204
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864204.pdf
Availability of BFC237864204
QUANTITY
BFC237864204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864204
Internal Part NumberEIS-BFC237864204
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864204
Related LinksBFC237, BFC237864204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864204 Details Description
Related parts for BFC237864204
IC ADC DUAL 14BIT 65MSPS 64QFN datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18A/AF18/AFF18A datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/2.6V 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 780MA 370 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 120POS .050 R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf