Vishay/BCcomponents BFC237864513
BFC237864513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864513
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864513.pdf
Availability of BFC237864513
QUANTITY
BFC237864513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864513
Internal Part NumberEIS-BFC237864513
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864513
Related LinksBFC237, BFC237864513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864513 Details Description
Related parts for BFC237864513
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 12V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf