Vishay/BCcomponents BFC237865393
BFC237865393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237865393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237865393.pdf
Availability of BFC237865393
QUANTITY
BFC237865393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237865393
Internal Part NumberEIS-BFC237865393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237865393
Related LinksBFC237, BFC237865393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237865393 Details Description
Related parts for BFC237865393
MOSFET N-CH 200V 1.8A 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf