Vishay/BCcomponents BFC237872123
BFC237872123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237872123
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237872123.pdf
Availability of BFC237872123
QUANTITY
BFC237872123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237872123
Internal Part NumberEIS-BFC237872123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237872123
Related LinksBFC237, BFC237872123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237872123 Details Description
Related parts for BFC237872123
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5.84MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 9.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT PIN datasheet.pdf