Vishay/BCcomponents BFC237872752
BFC237872752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237872752
Brief Description
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237872752.pdf
Availability of BFC237872752
QUANTITY
BFC237872752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237872752
Internal Part NumberEIS-BFC237872752
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237872752
Related LinksBFC237, BFC237872752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237872752 Details Description
Related parts for BFC237872752
IC REG LDO 5V 10MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf