Vishay/BCcomponents BFC237874123
BFC237874123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237874123
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237874123.pdf
Availability of BFC237874123
QUANTITY
BFC237874123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237874123
Internal Part NumberEIS-BFC237874123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237874123
Related LinksBFC237, BFC237874123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237874123 Details Description
Related parts for BFC237874123
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 YLW,RED,GRN DIFF datasheet.pdf
SWITCH PSE 22SNAE-00000000-NO-F datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 600V STD REC datasheet.pdf
100000UF 16V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf