Vishay/BCcomponents BFC237874123
BFC237874123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237874123
Brief Description
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237874123.pdf
Availability of BFC237874123
QUANTITY
BFC237874123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237874123
Internal Part NumberEIS-BFC237874123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237874123
Related LinksBFC237, BFC237874123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237874123 Details Description
Related parts for BFC237874123
RELAY SSR SPST 350V 90MA 4-SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.62 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 273 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 84A 0.18 MOHM datasheet.pdf