Vishay/BCcomponents BFC237874302
BFC237874302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237874302
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237874302.pdf
Availability of BFC237874302
QUANTITY
BFC237874302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237874302
Internal Part NumberEIS-BFC237874302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237874302
Related LinksBFC237, BFC237874302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237874302 Details Description
Related parts for BFC237874302
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RELAY OPTO 350V 120MA 16-SOP datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC 10B 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 65-75DB PNL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position Tin Through Hole datasheet.pdf