Vishay/BCcomponents BFC237874513
BFC237874513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237874513
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237874513.pdf
Availability of BFC237874513
QUANTITY
BFC237874513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237874513
Internal Part NumberEIS-BFC237874513
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237874513
Related LinksBFC237, BFC237874513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237874513 Details Description
Related parts for BFC237874513
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FD-C1-3 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf