Vishay/BCcomponents BFC237875333
BFC237875333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237875333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237875333.pdf
Availability of BFC237875333
QUANTITY
BFC237875333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237875333
Internal Part NumberEIS-BFC237875333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237875333
Related LinksBFC237, BFC237875333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237875333 Details Description
Related parts for BFC237875333
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A FASTON datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS BROWN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V4-1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN PIN IDC 34POS W/ FLANGE datasheet.pdf