Vishay/BCcomponents BFC237882333
BFC237882333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237882333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237882333.pdf
Availability of BFC237882333
QUANTITY
BFC237882333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237882333
Internal Part NumberEIS-BFC237882333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237882333
Related LinksBFC237, BFC237882333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237882333 Details Description
Related parts for BFC237882333
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP HP 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.73"L X 4.76"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
BALUN CSR BC04 BC03 BC05 2.45GHZ datasheet.pdf