Vishay/BCcomponents BFC237894103
BFC237894103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237894103
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237894103.pdf
Availability of BFC237894103
QUANTITY
BFC237894103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237894103
Internal Part NumberEIS-BFC237894103
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237894103
Related LinksBFC237, BFC237894103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237894103 Details Description
Related parts for BFC237894103
CAP TANT 6.8UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf