Vishay/BCcomponents BFC237894393
BFC237894393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237894393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237894393.pdf
Availability of BFC237894393
QUANTITY
BFC237894393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237894393
Internal Part NumberEIS-BFC237894393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237894393
Related LinksBFC237, BFC237894393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237894393 Details Description
Related parts for BFC237894393
CONN HOOD TOP ENTRY SZB32 PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS FLUORORESIN 80CM THRU BEAM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/20/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf