Vishay/BCcomponents BFC237894433
BFC237894433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237894433
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237894433.pdf
Availability of BFC237894433
QUANTITY
BFC237894433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237894433
Internal Part NumberEIS-BFC237894433
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237894433
Related LinksBFC237, BFC237894433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237894433 Details Description
Related parts for BFC237894433
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFH05T datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 480W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 500MA 12V datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
2.4GHZ ZIGBEE MOD U.FL datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf