Vishay/BCcomponents BFC237895332
BFC237895332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237895332
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237895332.pdf
Availability of BFC237895332
QUANTITY
BFC237895332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237895332
Internal Part NumberEIS-BFC237895332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237895332
Related LinksBFC237, BFC237895332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237895332 Details Description
Related parts for BFC237895332
CONN JACK MONO 3POS 3.5MM SMT datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 204X270MM 230VAC datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1812 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NATURAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf